Abúzus
Mi az abúzus?
Az abúzus visszaélést, bántalmazást jelent, amely során az abúzust elkövető személy visszaél a hatalmával, pozíciójával, adott esetben a mentális képességeivel is. Ez utóbbi jellemzően olyan (fogyatékossággal élő) személy kárára történik, akinek nincs belátása arra vonatkozóan, hogy ami történik vele, vagy amibe a belátás hiánya miatt beleegyezik, az abúzusnak minősül. Az abúzus lehet fizikai, szexuális, érzelmi vagy pénzügyi. Az abúzus történhet otthon, intézményben vagy nyilvános helyen. (NANE Egyesület, Miért marad?, Kézikönyv segítő foglalkozású szakemberek számára, 2006. Budapest)
A fogyatékos személyek sokszor kiszolgáltatottabbak és jobban ki vannak téve az abúzus veszélyének, mint mások.
Fogyatékosság és abúzus
A fizikai és egyéb módon okozott sérelmek és bántalmazás, továbbiakban abúzus, komoly veszélyt jelent sok fogyatékos ember számára.
A Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. 2015-ben kiadta a Széchenyi 2020 „Nyolc Pont – Az autista személyek ellátórendszerének országos szintű, komplex innovációja szakmai tanácsadó hálózat és koordinációs központ kialakításával” című TÁMOP 5.4.11-12/1-2012-0001 azonosítószámú kiemelt projekt keretében, szolgáltatók számára készült Fogyatékosság és abúzus című útmutatót, melynek célja, hogy áttekintést nyújtson
- az abúzus fogalmáról,
- az abúzus típusairól,
- arról, hogy mit tehetünk abúzus esetén,
- és hova fordulhatunk segítségért.
Kiadvány megtekintése és letöltése
Ezt követően, 2016 végén az FSZK támogatási szerződést írt alá az Emberi Erőforrások Minisztériumával egy abúzus szakmai program megvalósítására. E szakmai program eredményeként elkészült a kiadvány
A program keretében egy társasjátékot is létrehoztunk „BEST – ne tedd” néven. A társasjáték célja a gimnazista célcsoport tájékoztatása, ismereteik bővítése az abúzusról és annak lehetséges előfordulási fajtáiról, továbbá a fiatalok érzékenyítése a különböző fogyatékosságcsoportok és egyben az abúzus témája iránt.
Bővebben a társasjátékról
Továbbá egy szakmai kutatás is megvalósult „Fogyatékossággal élő gyermekekkel szembeni abúzus a helyi közösségekben” címen. A kutatás célja a fogyatékossággal élő gyermekeket (0-18 év között) ért abúzusok feltárása volt a helyi közösségekben.
Bővebben a kutatásról
A programsorozat támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma.