2012. augusztusi szakmai hírlevél
A Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. szakmai hírlevelének e havi számában ismét beszámolunk Önnek az elmúlt hónap eseményeiről.
ÚJ PÁLYÁZATOK
Jegyzetelő szolgáltatás (kód: 21221)
A pályázati program célja a felsőoktatási intézményekben tanuló, fogyatékosságuk miatt önálló jegyzetelésre nem, vagy csak akadályoztatva képes hallgatók számára a jegyzetelő szolgáltatás biztosítása.
A teljes dokumentáció hozzáférhető az FSZK honlapján az alábbi linken:
Speciális kommunikációs szolgáltatások, valamint az augmentatív és alternatív kommunikációs eszközök kölcsönzése, szolgáltatás modellezése (kód: 21222)
A pályázat célja a kommunikációjukban akadályozott, augmentatív és alternatív kommunikációt (AAK) használó személyek életvitelét megkönnyítő kommunikációs segítő szolgáltatás biztosítása, illetve kommunikációs segédeszközök javítási és beszerzési lehetőségeinek támogatása, eszközkölcsönző szolgáltatás létrehozása.
A teljes dokumentáció hozzáférhető az FSZK honlapján az alábbi linken:
Szülősegítő szolgáltatások támogatása (kódszám: 31221)
A pályázati program célja a fogyatékos gyermekeket és felnőtteket nevelő szülőkből álló csoportok részére, az ő igényeikre reagáló szolgáltatások támogatása. A pályázat benyújtási határideje 2012. szeptember 25.
A pályázatról bővebben az FSZK honlapján tájékozódhat:
Segítő kutya kiképzéssel foglalkozó szervezetek támogatása (kód: 31291)
A pályázat célja a fogyatékos személyek segítő kutyához juttatásának támogatásával a fogyatékos emberek életminőségének javítása, társadalmi integrációjának és önállóságának biztosítása. Pályázni lehet a segítő kutya kiképzéséhez, vizsgáztatásához és a fogyatékos személyhez történő eljuttatásához kapcsolódó projektek megvalósítására. A pályázat benyújtási határideje 2012. szeptember 25.
A pályázatról bővebben az FSZK honlapján tájékozódhat:
Fogyatékos személyek helyi, regionális és országos szervezeteinek működési és szakmai programjainak támogatása 2012 (kód: 11222)
Jelen pályázat célja állami támogatásokkal közvetett módon előmozdítani az új Országos Fogyatékosügyi Programról szóló 10/2006. (II. 16.) OGY Határozatban megfogalmazott célok teljesülését, biztosítani a fogyatékos személyek szervezetei számára életminőséget javító szolgáltatásaik folyamatos működtetését, támogatást nyújtani a fogyatékos személyeket tömörítő és/vagy segítő szervezetek munkájához. A beadási határidő 2012. szeptember 25.
A pályázatról bővebben az FSZK honlapján tájékozódhat:
Autizmussal élő személyek számára szociális ellátást nyújtó autista otthont fenntartó nem állami, nem egyházi szervezetek kiegészítő támogatása (kód: 41291)
A pályázat célja az autizmussal élő személyek számára szociális ellátást nyújtó autista otthont (lakóotthont, fogyatékosok nappali intézményét, ápoló-gondozó otthont) fenntartó nem állami, nem egyházi szervezetek folyamatos és biztonságos működésének támogatása. A beadási határidő 2012. szeptember 25.
A pályázatról bővebben az FSZK honlapján tájékozódhat:
KOMPLEX REHABILITÁCIÓ
Lezárult az IFKT mentorképzés jelentkezési határideje
Az FSZK és a Kézenfogva Alapítvány által meghirdetett „Intézményi Férőhely Kiváltást Támogató (IFKT) mentor képzése” című képzési felhívása, mely a TÁMOP 5.4.5-11/1-2012-0001 azonosítószámú, „A fizikai és info-kommunikációs akadálymentesítés szakmai hátterének kialakítása” című kiemelt projekt keretében valósul meg, lezárult.
A képzésre jelentkezők formai és szakmai megfelelősége (2012. augusztus 31.) után egyéni konzultációs beszélgetésen vesznek részt 2012. szeptember 11-12 és 18-19-én az FSZK székhelyén.
A képzés 2012. október 11. és december 15. között 7 alkalommal kerül lebonyolításra.
A képzésen résztvevők a TIOP 3.4.1.A-11/1 számú, a „Bentlakásos intézmények kiváltása” című pályázati konstrukció nyertes pályázói számára nyújtanak majd mentorszolgáltatást a kiváltási projektek megvalósítása során.
Grundtvig-Tanulási kapcsolatok projekt
Sikeresen lezárult a Grundtvig-Tanulási kapcsolatok projekt, melynek keretében nemzetközi információ- és tapasztalatcsere alapján elkészült a hallássérült gyermekeket nevelő szülők számára készült útmutató. Az útmutató arra vállalkozik, hogy közérthető formában adjon tájékoztatást a hallássérült gyermekeket nevelő családok számára a lehetséges megoldásokról a gyanú felmerülésétől az ellátás elemein át az érdekvédelmi szervezetek legfontosabb tevékenységéig.
A két éves nemzetközi projekt eredményeképp angol nyelven is elérhető a szülők számára készült útmutató.
A projektről bővebben itt olvashat:
http://www.fszk.hu/index.php?option=com_content&view=section&id=35&Itemid=168
Mi is szeretjük a focit…
Pomáz kacskarigós szűk utcái között megbújó focipályára érkeztünk érzékenyítő programunkkal szerda reggel, ahol az Egervári – Halmai Focisuli növendékei vártak minket.
Már napokkal előtte izgatottan készültünk a feladatok kidolgozásával, ami valljuk meg, igazi kihívás volt számunkra, mivel eddig nem tartottunk sem szabadtéren, sem sporttáborban, kifejezetten a sporton keresztül foglalkozást.
A napot egy teszt kitöltésével kezdtük, ahol a gyerekek ismereteit mértük fel a témával kapcsolatosan, utána játékos formában tisztáztuk a fogyatékos emberekkel kapcsolatos ajánlott szóhasználatot, kifejezéseket-mit használjuk, mi az, ami kerülendő.
Néhány speciális eszköz bemutatása és kipróbálása után következtek a sportos feladatok. Elsőként
a váltóversenyek, amelyeknek fő célja az volt, hogy a gyerekek megtapasztalják a különböző akadályozottság érzését, legyen az érzékszervi, vagy mozgásszervi akadály.
A helyszíni adottságból adódóan leginkább a látássérülést, a vak emberek helyzetét tudtuk szimulálni, így ehhez kapcsolódó további izgalmas feladatok következetek, mint például labdakeresés társak irányításával, vagy limonádé készítése az ízesítő anyagok kiválasztásával. A foglalkozás végén pedig a csoport legizgalmasabb feladata: a speciális vak foci. Az eddigi tapasztalataikat félretéve, de a fociismereteikre támaszkodva passzoltak egymásnak/másnak J, illetve kapura rúgtak. Valljuk be, látás nélkül a labda eltalálása is igazi kihívás!
Két bátor kapus még arra is vállalkozott, hogy kipróbálják milyen letakart szemmel védeni. És milyen ügyesen!
Ezúton is köszönjük a Vakok Állami Intézetének, hogy biztosították számunkra a nap fénypontját, a vak focit!
Köszönjük a gyerekeknek a lelkesedést, a szeretetet, amivel fogadtak minket, egész nap szárnyat ragasztott a hátukra és repültünk tőle, az edzőknek és az Egervári – Halmai Focisuli meghívását, nyitottságát a témához.
AJÁNLÓ
Látogassa meg Facebook oldalunkat:
Figyelek a fogyatékos emberekre
Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.
Kellemes böngészést kívánunk!
***
A Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft.
KIEMELT TÁMOGATÓI:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Nemzeti Munkaügyi Hivatal
Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet
EGT & Norvég Finanszírozási Mechanizmusok
Tisztelt Olvasónk!
Ha kapcsolatba kíván lépni velünk, az alábbi elérhetőségeken teheti meg:
Székhely és levelezési cím: 1139 Budapest, Pap Károly utca 4-6.
E-mail: titkarsag@fszk.hu
Web: www.fszk.hu
Központi telefonszámok: (+36 1) 450-32-30, (+36 1) 450-32-40
Központi fax: (+36 1) 450-32-35