IFKT GYIK 88. kérdés
Kérdés: Biztosítható–e a felügyelet este, éjjel nappali ellátás keretében? A neve is „nappali” ellátás, nem ellentmondásos, hogy este és éjjel nyújtson szolgáltatást, s ráadásul otthonában, huzamos időn keresztül? A jogszabály nem tiltja, de ebben is feszültséget érzünk, alaptalan?
Válasz: Irányadó jogszabályok:
– 1993.évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
65/F. §519 (1)520 A nappali ellátás hajléktalan személyek és elsősorban a saját otthonukban élő,
- a)tizennyolcadik életévüket betöltött, egészségi állapotuk vagy idős koruk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes személyek,
b)521 az Szt. 93. § (4) bekezdése szerinti kivétellel a tizennyolcadik életévüket betöltött, fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő pszichiátriai betegek, illetve szenvedélybetegek,
- c)harmadik életévüket betöltött, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló fogyatékos, illetve autista személyek részére biztosít lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére, továbbá igény szerint megszervezi az ellátottak – ide nem értve az idős személyeket – napközbeni étkeztetését.
– Az 1/2000 SzCsM rendelet a személyes gondoskodást végző szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről:
- §A nappali ellátást nyújtó intézmények nyitvatartási idejét a helyi igényeknek megfelelően kell meghatározni, de az napi hat óránál kevesebb nem lehet.
A nyitvatartási idő meghatározása fenntartói kompetencia.
Ezek a rendelkezések tulajdonképpen lehetővé is tennék az esti, éjszakai nyitva tartást is, azonban a nappali ellátás lényege, alapfeladata hogy :
- §245A nappali ellátást biztosító intézmény
- a)az ellátást igénybe vevők részére szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt,
- b)a helyi igényeknek megfelelő közösségi programokat szervez, valamint
- c)biztosítja, hogy a szolgáltatás helyet biztosít a közösségi szervezésű programoknak, csoportoknak,nyitott formában, az ellátotti kör és a lakosság által egyaránt elérhető módon működjön.
Mindkét jogszabály rögzíti, hogy a nappali ellátás napközbeni ellátás keretében nyújtja a különböző célcsoportok számára a szintén e jogszabályokban meghatározott szolgáltatási elemeket, és nem első sorban az igénybevevő otthonában! A napközbeni ellátás nyilván nem terjeszthető ki az éjszakai időszakra, tehát ebben az esetben a folyamatos nyitvatartási idő, még ha annak megállapítása a fenntartó kompetenciájába tartozik, mégsem nem indokolható
Ezzel szemben a házi segítségnyújtás vagy támogató szolgáltatás működhet folyamatos nyitvatartási renddel, amennyiben igény merül fel erre, és természetesen a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás. Ez esetben az igénybevételre való jogosultság kritériumaira is szintén figyelemmel kell lenni.