Elemi rehabilitációs koordinátor a látássérülés területén
Ez egy lezárult képzés!
- Képzés azonosító száma
- 719032/1; E-000892/2014/B008
- A képzés óraszáma
- 140 óra
- A képzés költsége
- Bruttó 10.000 Ft/fő
- Jelentkezési határidő
- Lejárt
Nemzeti Fogyatékosságügyi és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság képzési programot hirdet
Képzési program megnevezése: Elemi rehabilitációs koordinátor a látássérülés területén
Képzési program engedélyszáma: E-000892/2014/B008
Képzési csoport azonosítószáma: 719032/1
Képzési program célja: Cél, hogy a résztvevő képes legyen a látássérülés területén az elemi rehabilitációs koordinátor munkakör betöltésére. Képes legyen a látássérült személy számára megfelelő szolgáltatási elemet ajánlani a szolgáltatási igényfelmérés keretében. Támogatni tudja a látássérült személyt az elemi rehabilitációs szolgáltatás folyamatában, illetve szükség esetén más kapcsolódó szolgáltatásokat tudjon ajánlani számára. Naprakészen vezetni tudja az elemi rehabilitáció dokumentációját. További cél, hogy képes legyen információt nyújtani a látássérüléssel kapcsolatos specifikus akadálymentesítési technikákról.
Képzési program célcsoportja: Gyógypedagógus, szociális munkás, szociálpedagógus, szociálpolitikus, szociológus, fejlesztő pedagógus, diplomás ápoló, pszichológus, andragógus, tanító, nevelőtanár, hittanár, konduktor, mozgásterapeuta, gyógytornász, mentálhigiéniás szakember, egyéb, nevelést, oktatást végző intézményben pedagógus munkakör betöltéséhez megfelelő szakképzettséggel rendelkező személyek
A képzés során megszerezhető kompetenciák:
A résztvevők
- Ismeri a fogyatékosság definícióját, történeti hátterét, az egyes fogyatékossági területeket, azonosítani tudjai a különböző fogyatékossági csoportokhoz tartozó jellegzetes tulajdonságokat.
- Ismeri az érzékszervi sérülések definícióit, jellemzőit, leggyakrabban előforduló okait. Felismeri az érzékszervi sérülés okozta jellegzetességeket a hozzá forduló kliensnél.
- Ismeri a mozgássérülés, az intellektuális képességzavar, az autizmus spektrumzavar definícióit, jellemzőit és leggyakrabban előforduló okait.
- Tisztában van a hazai látássérült populáció demográfiai jellemzővel, speciális élethelyzetével, ismeri a közoktatás rendszerét, a látássérült személyek specifikus gyógypedagógiai ellátását, azonosítani tudja a kapcsolódási pontokat a közoktatási rendszer és a saját szolgáltatása között.
- Ismeri az elemi rehabilitáció folyamatát hazánkban és külföldön egyaránt, képes alkalmazni a mindennapi munkája során az elemi rehabilitációs ismeretit.
- Ismeri a komplex rehabilitáció fogalmát, folyamatát, területeit, az egyes területek egymáshoz való kapcsolódását és az elemi rehabilitáció helyét a rendszerben.
- Ismeri az elemi rehabilitációs szolgáltatás formáit, folyamatát, elemeit és az igényfelmérés technikáit, képes beazonosítani a kliens szükségleteit és az ehhez kapcsolódó leginkább megfelelő rehabilitációs szolgáltatási formát.
- Tisztában van az aktuális elemi rehabilitációs ellátórendszerrel, képes szakszerűen vezetni az elemi rehabilitációhoz kapcsolódó dokumentumokat, nyomon követni a klienst a szolgáltatási folyamatban.
- Ismeri a látássérülés köréhez tartozó definícióikat, a tipológiát, az állapot kialakulásának okait és tüneteit, a látószerv felépítését, latin megnevezéseit, a látás folyamatát. Meg tudja ítélni a hozzá forduló kliens szolgáltatásra való jogosultságát.
- Ismeri a leggyakrabban előforduló szembetegségeket, azok kezelési módjait és latin megnevezéseit, értelmezni tudja a hozzá forduló kliens szemészeti leletét a szolgáltatásra való jogosultság megállapítása érdekében.
- Ismeri a látási funkciók optikai alapjait, az optikai rehabilitáció lehetőségeit, eszközeit.
Bekapcsolódási feltételek:
Iskolai előképzettség: felsőfokú végzettség
Szakmai előképzettség: gyógypedagógus, szociális munkás, szociálpedagógus, szociálpolitikus, szociológus, fejlesztő pedagógus, diplomás ápoló, pszichológus, andragógus, tanító, nevelőtanár, hittanár, konduktor, mozgásterapeuta, gyógytornász, mentálhigiéniás szakember, egyéb, nevelést, oktatást végző intézményben a pedagógus munkakör betöltéséhez megfelelő szakképzettségek
Szakmai gyakorlat: nem szükséges
Egészségügyi alkalmassági követelmények: nem szükséges
Előzetesen elvárt ismeretek: nem szükséges
Egyéb feltétel(ek):
Képzési idő:
összesen óra 140;
ebből elmélet: 95 óra
ebből gyakorlat: 45 óra
Képzés időtartama: 2019.09.18 – 2019.12.07.
A képzési program órarendje innen letölthető.
Képzési program helyszíne: NFSZK Nonprofit Kft. 1138 Budapest, Váci út 191.
Maximum hiányzás: 30% az összóraszámból, de nem lehet több, mint a tananyagegység 30%-a
Tananyagegységek megnevezése, célja:
Gyógypedagógiai alapismeretek: A tananyagegység célja, hogy a képzésben résztvevő megismerje a fogyatékosság definícióját, történeti hátterét, az egyes fogyatékossági területeket, ismerje a különböző fogyatékossági csoportokhoz tartozó jellegzetességeket.
Látássérült személyek elemi rehabilitációs alapismeretei:
A tananyagegység célja, hogy a résztvevő megismerje
- az elemi rehabilitáció kialakulásának folyamatát hazánkban és külföldön egyaránt
- a komplex rehabilitáció fogalmát, folyamatát, területeit, az egyes területek egymáshoz való kapcsolódását és az elemi rehabilitáció helyét a rendszerben
- az elemi rehabilitációs szolgáltatás formáit, folyamatát, elemeit és az igényfelmérés technikáit
- a látássérülés definícióit, típusait, kialakulásának okait és tüneteit, a látószerv felépítését, latin megnevezéseit, a látás folyamatát.
- a leggyakrabban előforduló szembetegségeket, azok kezelési módjait és latin megnevezéseit, értelmezni tudja a hozzá forduló kliens szemészeti leletét a szolgáltatásra való jogosultság megállapítása érdekében.
- a látási funkciók optikai alapjait, az optikai rehabilitáció lehetőségeit, eszközeit.
Látássérült személyek segítésének alaptechnikái: A tananyagegység célja, hogy a résztvevők képesek legyenek biztonsággal kísérni a látássérült személyt a rehabilitációs szolgáltatás során. Megismerjék a látássérült személy aláírási módjait, technikáit, eszközeit, a leggyakrabban használt látássérült specifikus segédeszközöket és azok használatát.
Az elemi rehabilitációs koordinátori munka: Cél, hogy a résztvevő alapvető ismeretekkel rendelkezzen a segítő kapcsolatról, technikákról, megismerje a szociális ellátórendszer felépítését, intézményrendszerét és törvényi hátterét.
Képes legyen továbbirányítani a klienst a megfelelő szolgáltatóhoz. felvilágosítást adni a fogyatékos emberek számára megállapítható pénzbeli és természetbeni juttatásokról.
Maximális csoportlétszám:
25 fő
A képzési program zárása:
Gyakorlati feladat | |
A vizsgafeladat megnevezése | Feladat megoldás a gyakorlatban |
A vizsgafeladat ismertetése | A résztvevők a rendelkezésre álló 10 féle helyzetleírásból egyet kihúznak és bemutatják az általuk gondolt helyes megoldást. |
A vizsgafeladat időtartama | 20 perc (felkészülési idő 10 perc) |
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya | 50 % |
Szóbeli vizsgatevékenység | |
A vizsgafeladat megnevezése | Elméleti ismeretek reprodukálása |
A vizsgafeladat ismertetése | A tananyagból összeállított 15 tételből 1 tétel húzása kidolgozása, 15’-es szóbeli bemutatása a jelenlévő vizsgáztatók részére. |
A vizsgafeladat időtartama | 30 perc (felkészülési idő 10 perc, válaszadási idő 20 perc) |
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya | 50 % |
A vizsgára bocsátás feltételei:
- a képzési programban meghatározott feladatok teljesítése
- a képzés – illetve az egyes tananyagegységek – óraszámának 30%-át meg nem haladó hiányzás
Tanúsítvány kiadásának feltétele:
– a képzés felnőttképzési szerződésben megjelölt óraszámának hetven százalékán való részvétel
– a szakmai záró beszámoló sikeres teljesítése
A képzésen való részvétel díja:
A résztvevő részéről Bruttó 10.000 Ft részvételi díj fizetendő a felnőttképzési szerződés aláírását követő 30 napon belül. A befizetési feltételekről a felnőttképzési intézmény írásos értesítést küld.
A teljes részvételi díj Bruttó 190.000.- Ft/fő, amelyből Bruttó 180.000.- Ft/fő támogatás a 21533-1/2018 sz. EMMI szerződés értelmében.
A jelentkezés menete:
Jelentkezni a lenti linken elérhető elektronikus jelentkezési lap kitöltésével valamint a további jelentkezési dokumentumok (önéletrajz, végzettséget igazoló dokumentum másolata, motivációs levél) feltöltésével lehet.
Kérjük, hogy jelentkezés benyújtása előtt olvassa el a képzési programjainkkal kapcsolatos általános tájékoztatónkat!
Regisztrációs határidő:
2019.09.17. 12 óra
Regisztrációs felület:
Gyakran ismételt kérdések a képzéssel kapcsolatban
Jelenleg nincsenek feltett kérdések.
Kérdést szeretne feltenni?
A képzéssel kapcsolatos kérdéseit Békefi Éva várja a bekefi.eva@fszk.hu email címen, vagy a +36308464356 telefonszámon.