Projekt eseményei
Április 18-án sikeresen lezárult az „Autizmus-specifikus ismeretek a korai felismerésben” című egészségügyben (OFTEX, ETI) akkreditált, 30 órás képzés, mely ezúttal budapesti helyszínen került megszervezésre. A tanfolyam alapvető célja volt, hogy azok a szakemberek, akik gyermekek esetében a legkorábban és a leggyakrabban észlelhetik az autizmust jellemző tüneteket, felismerjék azokat, az állapot korai tüneteit azonosító és szűrő eljárások/szempontsorok (CHAT; SCQ) alkalmazásával, és a felismerésnek köszönhetően kezdődjön meg a diagnosztikai folyamat, majd ezt követően a szakszerű korai fejlesztés.
Az „Autizmus-specifikus ismeretek a szociális alap és szakellátásban” c. képzés a miskolci képzési helyszínen, április 9-10-én, 36 fős résztvevői létszámmal sikeresen lezárult. A képzés elvégzésével a résztvevők alapszintű általános ismereteket szereztek az autizmusról, az autizmusban sérült területekről, a fejlesztési lehetőségekről, gyakorlatorientált autizmus-specifikus módszerekről, az akadálymentesítés aspektusairól és az önállósági készségek kialakulásának és megerősödésének támogatásáról, a felnőttkorra való felkészülésről is. A szakemberek részére a tanfolyam gyakorlatorientált ismereteket nyújtott interaktív előadásokon és változatos munkaformákat alkalmazó kiscsoportos foglalkozásokon keresztül.
A hazánkban az Autisták Országos Szövetsége által meghirdetett „Ragyogj Kékben” (Light It Up Blue) kampány célja, hogy ráirányítsa a figyelmet az autizmussal élőkre, ezzel elősegítve a szemléletváltás folyamatát. Az Autizmus Világnapján, április 2-án számos, az autizmus ügyében érintett szervezettel együtt a Nyolc Pont projekt is csatlakozott a kezdeményezéshez, valamint a civil szervezetek rendezvényei közül a projekt országszerte többet is támogatott. A projekt munkatársai jelen voltak a székesfehérvári, és budapesti rendezvényeken, valamint a már hagyománnyá vált „Séta az autizmussal élőkért” rendezvényen.
Március 28-án a Hálózati Nap alkalmából ismét találkoztak a Felnőtt Életet Támogató Programok szakemberei. A téma a Jó gyakorlatok voltak, melyről Szaffner Éva tartott előadást, majd workshoppal folytatódott a program, melynek keretében a szakemberek is bemutatták néhány sikeres foglalkozásukat.
Március 27-én a CAT-kit csomag használatával kapcsolatos felkészítés zajlott a Nyolc Pont projektben. Mintegy 110, az autizmus területén dolgozó szakember tanulhatta meg az eszköz használatát öt csoportban, négy budapesti és egy székesfehérvári helyszínen. A CAT (Kognitív-érzelmi tréning)-kit egy olyan eszköz, mely segít az érzelmek azonosításában, kifejezésében, megértésében, elfogadásában.
Március 21-én a Nyolc Pont projektben zajló “Felnőtt életet támogató (FEP) programok” keretében Szaffner Éva autizmus szakértőnk tartott workshopot a csókakői lakóotthon munkatársainak Horvát Kriszta projektvezetőnk és Matolcsi Rita támogató szakértőnk részvételével.
Az Autizmus-specifikus egészségnevelés curriculum alkalmazása című képzésünk oktatói felkészítésének végén, (március 6-án, pénteken) a szakemberek átvették a kétnyelvű Ö.T.V.E.N. oktatói tanúsítványaikat.
Az „Autizmus-specifikus ismeretek a szociális alap és szakellátásban” című akkreditált, 30 órás szakmai képzésünk március 6-án sikerrel zárult. A résztvevők ismereteket szereztek az autizmusról, az autizmusban sérült területekről, a fejlesztési lehetőségekről, gyakorlatorientált autizmus-specifikus módszerekről, az akadálymentesítés aspektusairól és az önállósági készségek kialakulásának és megerősödésének támogatásáról, valamint a felnőttkorra való felkészülésről is.
Március 6-án nyolc autizmus szakember vett részt az „Autizmus-specifikus egészségnevelés curriculum alkalmazása” című képzés egy napos oktatói felkészítésén. A képzés végén a szakemberek átvették a kétnyelvű Ö.T.V.E.N. oktatói tanúsítványaikat.
Március 5-én lezárult az „Autizmus-specifikus egészségnevelés curriculum alkalmazása” című képzésünk. A sikeres zárótesztet követően a 36 résztvevő átvette a tanúsítványokat. A képzés résztvevői az autizmussal élő személyek egészségközpontú ellátásának komplex ismeretével gazdagodtak, valamint képessé váltak az ismeretek gyakorlati alkalmazására.
Február 21-én, szombaton sikeresen lezárult az “Autizmus-specifikus ismeretek a munkaerő-piaci szolgáltatásokban” című 30 órás akkreditált képzésünk. A képzésen résztvevő foglalkoztatás/ munkaerőpiac területén dolgozószakemberek képessé váltak az autizmus specifikus eszközök, módszerek alapszintű alkalmazására a foglalkoztatási/munkaerő-piaci tevékenységek területén. A résztvevők a képzés során átfogó képet kaptak az autizmussal élő emberek munkaerőpiacon történő foglalkoztatásához kapcsolódó jogi környezetről, valamint az érintettek foglalkoztatását segítő felmérő, felkészítő- és támogató módszerekről.
Február 1-én lezárult az „Autizmus-specifikus ismeretek a köznevelésben” című 60 órás székesfehérvári képzésünk. A továbbképzésben résztvevő pedagógusok az egységes autizmus szemlélet mellett elsajátítottak olyan technikákat, melyek alkalmazásával gyakorlati munkájuk során hatékonyan képesek segíteni a támogató intézményi környezet kialakítását, az autizmussal élő tanulók foglalkoztatásra történő felkészítését, készségeik fejlesztését és a tanulók elfogadását, befogadását az intézményi közösségbe.
Január 31-én sikeresen lezajlott a Felnőtt Életet Támogató Programok kapcsán tartott januári hálózati napunk, melynek főbb témái, az augmentatív és alternatív kommunikáció és a vizuális támogatás voltak.
Felnőtt életet támogató képzés
2015. Január 21-én Sikeresen lezárult az „Autizmus-specifikus felnőtt életet támogató képzés (képzők képzése)” szakmai tanfolyamunk. A résztvevőket az egyéni szükségletfelmérés alapján azonosított, támogatást igénylő életviteli területek gyakorlatorientált formában történő fejlesztésére és segítésére készítette fel a képzés. A tanfolyam résztvevői a napi gyakorlatukban így el tudják látni azt a támogatói feladatot, amelyet a felnőtt autizmussal élő személy igényel önálló életvitele kialakításához, megőrzéséhez.
Az „Autizmus-specifikus szakértőképzés” 2014. december 13-án a tanúsítványok ünnepélyes átadásával zárult, melyen mind a 36 résztvevő átvehette a képzés elvégzését igazoló dokumentumot. A következő időszak egyik jelentős feladata, egy Szakmai Tanácsadó Hálózat létrehozására és működtetésére az OAKK keretei közt az FSZK által a projekt fenntartási időszakában.
A projektben Hálózatépítő programnapok sorozat valósult meg. A 2014. December 12-én lezárult sorozat célja többek között, a bázisintézményi akciók tapasztalatainak megosztása és feldolgozása. Mindezek mellett az intézményközi és a szakemberek közötti kapcsolatok további építésének lehetőségei is körvonalazódtak az üléseken.
A Nyolc Pont projekt keletében november 28-án megrendezésre került az „Akciókutatás az intézményi gyakorlatfejlesztés érdekében” című konferencia. Az esemény lehetőséget adott a bázisintézményi gyakorlatfejlesztés során az intézmények által létrehozott akciók bemutatására.
2014. november 25-26-án megvalósult a “CAT-KIT Kognitív-érzelmi tréning” használatára vonatkozó angol nyelvű képzés, melyben a projekt öt autizmus-szakértője vesz részt. A trénerek az itt elsajátított ismereteket 2015 elején adják át 300 intézményi szakembernek. A képzés Annette Moller Nielsen és Lis Mogensen dán trénerek vezetése mellett zajlott.
A Nyolc Pont projektben október 20-tól megtartott ADOS képzés célja, hogy az autizmust érintő alapvető ismeretekkel és klinikai gyakorlattal rendelkező résztvevők (pszichiáterek és klinikai szakpszichológusok) elsajátítsák a kutatási és klinikai munkában leggyakrabban alkalmazott standardizált diagnosztikus eszközök használatát. A tréning november 30-án zárult.
Dr. Peter Vermeulen autizmus szakértő Magyarországon
Dr. Peter Vermeulen belga autizmus szakértő a Nyolc Pont projekt meghívására érkezett hazánkba. A Károlyi-Csekonics Rezidencián megrendezésre került háromnapos előadás-sorozatában (október 8-10) rendhagyó megközelítésben foglalkozott az autizmusra jellemző gondolkodásmód megértésének fontosságával, kiemelve a kontextus, mint környezet, valamint az énkép meghatározó szerepét.
Fontos hozadéka az előadássorozatnak a több mint 650 főnyi hallgatóság szemléletformálása, amit az autizmussal élő felnőttek képzésében, támogatásában és a szülősegítésben több évtizedes személyes tapasztalatú Dr. Peter Vermeulen egyéni, pozitívumokat kiemelő megközelítésével és humorával tett egyénivé.
Nyolc Pont a Bárczin
Szeptember 16-án és 25-én a jövő autizmus szakemberei, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar másod, – és negyedéves hallgatói, számára tartott előadást Mahlerné Köfner Anikó szakmai vezető. A kétszer két tanóra keretében az autizmus spektrum pedagógia szakirányos hallgatók áttekintést kaptak az autizmus történetéről, hazai, illetve külföldi szakértőiről, és megismerkedtek a projekt célkitűzéseivel, elért eredményeivel, valamint a már elkészült eszközök is bemutatásra kerültek.
Szeptember 23-án és 24-én az ADI-R képzés már az FSZK épületében folytatódott, ahol a szakemberek Fiona Miller és Jennifer Endre Olson előadók vezetésével többek között, az interjú felvételével, kódolásával és az ADI-R algoritmussal foglalkoztak. A résztvevők a tesztfelvétel és a kódolás gyakorlása mellett, az ADI-R differenciál diagnózisban betöltött szerepéről hallhattak előadást.
ADI-R nyílt nap meghívott szakértőkkel
Szeptember 22-én a Nyolc Pont projekt keretében megvalósult az ADI-R képzésünk nyílt napja. A meghívott előadók Jennifer Endre Olson Psy.D. a chicago-i Center for Psychological Services-től (képesített ADI-R tréner, klinikai szakpszichológus) és Fiona Miller, Ph.D. a Michigani Egyetem munkatársa (klinikai szakpszichológus és képesített ADI-R, ADOS-2 tréner) voltak. A szakemberek ismertették az ADI-R alapjait, majd az előadást követően élő interjút vettek fel egy önként vállalkozó érintett szülővel, melyet az interjú kódolósa követett, a hallgatóság részvétele mellett. Az eseménynek az illusztris Károlyi-Csekonics Rezidencia adott otthont.
Az ellátórendszerben dolgozó szakemberek részéről az egyik leginkább várt képzés az ADI-R (Autizmus Diagnosztikus Interjú) és az ADOS (Autizmus Diagnosztikus Obszervációs Séma) autizmus-diagnosztikai eszközök alkalmazását biztosító képzés. A két képzés közös nyitó modulját két napra lebontva, 2014. szeptember 5-én és 6-án tartották meg az FSZK épületében. A képzésen a felnőttkori pszichiátriai ellátás intézményeiben diagnosztikai tevékenységet végző szakorvosok és klinikai szakpszichológusok vettnek részt.
Hálózatépítő programnapok
A Nyolc Pont Projektben résztvevő Bázisintézmények szakmai és térségi együttműködési kapcsolatainak fejlesztését támogató műhelymunka programok valósultak meg 2014. augusztus 29-én és szeptember 5-én. A tréner vezetésével támogatott közös munka lehetőséget biztosított a szakmai tapasztalatcserére és a hálózati együttműködés fejlesztésére az ellátórendszer különböző intézményeiből érkező szakemberei számára.
A Sziget Fesztivál eddigi történetének legtöbb látogatóját számlálta idén az augusztus 11-18-ig tartó rendezvényén, amelyen az FSZK Nonprofit Kft is megjelent az Ability Park interaktív élményparkjában. Tette ezt azért, mert nagyon fontosnak tartja az aktív részvételt a fogyatékossággal kapcsolatos társadalmi szemléletformálás folyamatában.
Az érdeklődők a TÁMOP 5.4.11 „Nyolc Pont” kiemelt projektben fejlesztett szemléletformálást segítő játékokon keresztül ismerkedhettek meg az autizmussal élő személyek kommunikációs sajátosságaival, valamint készségeivel és képességeivel. A szigetlakók körében legkedveltebbek a szó szerint értelmezett közmondások lerajzolása és a megfigyelőkészségen alapuló játékok voltak.
Az Ability Park élményparkjára, így az FSZK játékaira is több ezren voltak kíváncsiak a világ különböző országaiból érkezett fiatalok közül. A látogatók többsége rendkívül nyitottan állt a témához annak ellenére, hogy nem, vagy kevés előzetes tudással rendelkezett az autizmussal vagy más fogyatékosságokkal kapcsolatban. A megszerzett tapasztalatnak köszönhetően azt tapasztaltuk, hogy a látogatók érzékenyebbé, tájékozottabbá váltak nem csak az autizmus ügye, hanem a fogyatékos ügy egésze iránt.
A Nyolc Pont projektben 2014. június 23-án megrendezésre került az 2. Társkutató programnap. A rendezvényen, melynek az FSZK épülete adott otthont, a bázisintézmények társkutatói és az intézmények gyakorlatfejlesztését segítő támogatókutatók és autizmus-specifikus szakértők vettek részt. A workshopon az intézményi akciók első körös eredményeinek bemutatása és a szakma-specifikus tapasztalatok összegzése után a gyakorlatfejlesztés következő időszakára – többek között módszertani felkészítéssel, gyakorlati fejlesztések tervezésével – készültek a résztvevők.
2014. május 22-én a Nyolc Pont projekt vendége volt Uta Frith professzor, a londoni University College kutatója. Érkezését követően munkatársaink bemutatták a vendégnek a szervezet munkáját és az FSZK épületét. A szakmai program keretében a résztvevők megtekintették a BBC Horizon Documentary sorozat „Living with autism” című filmjét, amely egyben ismertette a professzor asszony munkásságát is. Ezután interaktív szakmai beszélgetésre került sor a projektet megvalósító autizmus szakértőkkel és a szakértőképzés résztvevőivel.
Ö.T.V.E.NA Nyolc Pont Projekt keretében az Autizmus Világnapjára elkészült az Ö.T.V.E.N (Önismeret, Társas Viselkedés és Egészségnevelés) című tanári kézkönyv, amely autizmussal élők önállósága és egészségnevelése területén segíti a szakemberek munkáját.
A szerző, Fiona Speirs a nottinghami, autizmussal élő diákokkal foglalkozó Rosehill School egykori igazgatóhelyettese. Jelenleg tanácsadóként dolgozik. A kiadványhoz a projektet megvalósító szakértők, valamint a bázisintézmények térítésmentesen jutnak hozzá.
2014. áprilisának első hetében az Autizmus Világnapja alkalmából rendezett „Ragyogj kékben” nemzetközi eseménysorozathoz hazánkban is számos település csatlakozott. A projektiroda munkatársai a fővárosban, valamint Székesfehérváron, Vecsésen, Gyöngyösön is képviselték az autizmus ügyét és bemutatták a projektet az érdeklődőknek.
2014. március 28-án elindult az Autizmus – specifikus szakértőképzés. Az akkreditált, 220 órás képzés során az autizmus ellátás területén több mint 5 év szakmai tapasztalattal rendelkező 36 résztvevő magas szintű elméleti, gyakorlati, szakmódszertani autizmus-specifikus szakmai tudás megszerzésével válik felkészültté a közszolgáltatások és a speciális intézmények, valamint az ezekben dolgozó szakemberek tanácsadói támogatására az autizmus ellátás minden szolgáltatási területén.
Nemzetközi szintű együttműködés2014 márciusától az FSZK Nonprofit Kft. hat hónapos konzultációs szerződést írt alá alá a brit National Autistic Society-vel (a brit autisták szövetsége, szakmai és érdekvédelmi szervezet, továbbiakban NAS). A NAS vezetésével, személy szerint Carol Povey-val történő egyeztetés után a NAS Aimee Chou-t jelölte ki a szakértői konzultációra.
A NAS-ról: National Autistic Society (Nemzeti Autista Társaság) az Egyesült Királyság vezető jótékonysági szervezete az autizmussal élők és családjaik támogatása terén. 1962-ben történt alapítása óta folyamatosan élen jár belföldi és nemzetközi kezdeményezésekben, és határozottan képviseli az autizmussal élők érdekeit. A NAS a szolgáltatások széles skáláját nyújtja az autizmussal élők és Asperger szindrómában szenvedők számára, hogy életüket a lehető legnagyobb függetlenségben tudják élni. További információ a NAS honlapján: www.autism.org.uk
2014. márciusában a bázisintézményi látogatásokat követően az autizmus-specifikus intézményi gyakorlat fejlesztése országosan 27 intézményben kezdődött meg. A követelményrendszer alapján történt fejlesztéshez a projekt az intézményben dolgozóknak szakemberképzést, anyagi forrást és szakértőket biztosít.
2014. február 22-én a bázisintézmények szakembereinek részvételével 60 órás autizmus specifikus követelményrendszerek intézményi alkalmazására felkészítő akkreditált képzés vette kezdetét. A képzési napok az FSZK. Nonprofit Kft-ben zajlanak, heti rendszerességgel.
/forrás: Esőember 2014.03., XVIII. évfolyam, 2. szám/
2014. február elején elkezdődtek a bázisintézményi látogatások. Az intézménylátogatások elsődleges célja a jó együttműködés és a közös munka megalapozása. A találkozások elősegítik az alprogram mélyebb megismerését és biztosítják az intézmények helyzetének autizmus szempontú felmérését is. Az alprogram sikeressége érdekében a látogatásokon az intézmények részéről az intézményvezető, a szakmai vezető, valamint a programba bekapcsolódó szakemberek vesznek részt. Az FSZK Nyolc Pont projekt részéről a látogatáson a bázisintézmények szakterületi témavezetője, autizmus szakértő / szakterületi témavezető és támogató kutató szakemberek a résztvevők.
/forrás: FSZK Hírlevél 2014. február/
2014. január végére elkészültek az autizmus specifikus szakterületi és horizontális követelményrendszerek. A szakterületi szakértők munkacsoportokban végzett fejlesztő munkájának eredménye, az ellátórendszer szakemberei számára ad támpontot a gyakorlati munkához.
/forrás: Esőember 2014. január, XVIII. évfolyam, 1. szám/
A projektiroda munkatársai 2014 januárjában tartották a bázisintézményi alprogram tájékoztató napját az FSZK Nonprofit Kft.-ben. A rendezvényen a projekt szakértő munkatársai előadásaikban bemutatták az alprogramba sikerrel jelentkező intézmények megjelent képviselői számára a közös munka megvalósításának részleteit. Valamint a résztvevők felmerülő kérdéseikre is választ kaptak.
/forrás: FSZK. Hírlevél 2014. január/
2013 novemberében a projekt szakmai megvalósítása 25 szakember bevonásával folytatódik, akik autizmus szakértők, valamint az egészségügy, a köznevelés, a szociális ellátás területeiről érkeztek, továbbá kutatásvezető szakértők. A szakértői tevékenység a közös szakértői szemlélet kialakítását segítő szakmai programnappal vette kezdetét. A továbbiakban szakértői munkacsoportokban folytatódik a munka. A projekt előrehaladását vezető szakértőként Dr. Gallai Mária gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos támogatja.
/forrás: Esőember 2013. december, XVII. évfolyam, 4. szám/