Megkezdődött a várólisták kezelésének felmérése az intézményi jogviszonyra várók szolgáltatási modellprogramja keretében
Az intézményi várólisták kezelésének és az előgondozási folyamatoknak a feltérképezése céljából a TÁRS projekt Szolgáltatásfejlesztési Munkacsoportja 2019 júniusában helyzetfeltáró felmérésbe kezdett az intézményi jogviszonyra várók szolgáltatási modellprogramja keretében. Országszerte 19 kiválasztott szolgáltató felkeresését tervezik a TÁRS projekt munkatársai. Az adatfelvétel során interjúkat készítenek olyan szakemberekkel, akiknek feladatai közé tartoznak a felmérés tématerületeihez kapcsolódó tevékenységek.
A helyzetelemzés célja a várólisták kezelésének és az előgondozás gyakorlatának feltárása. Mindemellett a felmérés arra is válaszokat keres, hogy egyes szolgáltatási típusonként milyen szükségletek mentén kérik a felvételüket a jelentkezők. További cél, hogy kidolgozásra kerüljön egy szakmai javaslat, amely elősegíti, hogy a várólistán szereplő személyek az igényeiknek legmegfelelőbb szolgáltatásokhoz férjenek hozzá.
A helyzetfeltárásba egyrészt a szociális intézményi férőhelykiváltásban résztvevő intézmények, másrészt civil, egyházi, állami fenntartású, fogyatékos, pszicho-szociális fogyatékos személyek és szenvedélybetegek számára alap- és szakellátást biztosító szolgáltatók kerültek bevonásra, különös figyelmet szentelve azon fenntartókra, amelyek bentlakásos ápoló – gondozó otthont vagy lakóotthont, esetleg támogatott lakhatást és átmeneti elhelyezést nyújtó intézményt, valamint alapszolgáltatásokat is biztosítanak.
A vizsgálatban három terület felmérése kapott nagy hangsúlyt:
- a várólisták kezelésének tipikus módjai,
- az előgondozási folyamat gyakorlata, valamint
- a szolgáltatások igénybevételére jelentkezők főbb jellemzői.
A TÁRS projekt szakemberei 2019. június végéig az alábbi intézményeket keresték fel:
- Budapest Főváros XV. kerületi Önkormányzat Egyesített Szociális Intézménye Fejlesztő Gondozó Központ,
- Egyenlő Esélyekért Alapítvány Fogyatékosok Otthona és Nappali Gondozó,
- Napfényes Sziget Integrált Intézmény,
- IRMÁK Nonprofit Kft.,
- Patrónus Ház Nonprofit Kft.,
- Szent Lukács Görögkatolikus Szeretetszolgálat,
- Mohács-Kölked Református Társegyházközség Pándy Kálmán Otthona,
- Bázis Addiktológiai Szolgálat.
Az adatfelvétel és a helyzetfelmérés eredményeinek feldolgozása várhatóan 2019. szeptember végére befejeződik. A főbb tapasztalatok és következtetések szakmai tanulmányban kerülnek összefoglalásra, mely az FSZK Nonprofit Kft. honlapján elérhető lesz.